Як кандидату відповідати на запитання про слабкі сторони та помилки?

Як кандидату відповідати на запитання про слабкі сторони та помилки?

- Які Ваші слабкі сторони?
- Не вмію відповідати на дивні запитання рекрутерів.



Скажу вам правду і я не вмію відповідати на це запитання. Навіть якщо мене запитає хтось інший, не рекрутер на співбесіді, а близький друг чи родич, я все одно розгублюся і нічого путнього не видам.

Бо це суперечить природі людини. Річ у тому, що психологічно, всі люди хорошої про себе думки. Навіть людина, яка лежить під лавкою у непритомному від пияцтва вигляді, якщо її розбудити й запитати, він скаже, що недоліків у нього немає. Навіть вбивці чи жорстокі злочинці вважають себе хорошими людьми та аргументовано пояснюють скоєне.

Кожна людина свою хорошість буде захищати як тигриця своїх дитинчат. Тож спілкуючись з іншими людьми враховуйте це факт. Придивіться до коментарів у соціальних мережах. Свою думку захищає кожен, бо вважає її правильною, а себе хорошою людиною. Це такий захисний механізм нашої психіки.

Хорошість людини захищає не тільки її власна психіка, а й закони різних держав. Так, у більшості Конституцій (нагадаю, що це основний і найважливіший закон багатьох держав) написано, що навіть злочинці, які вчинили злочини мають право не свідчити проти себе. Тобто ні один прокурор, слідчий, поліціянт чи навіть суддя не може змусити будь-яку людину сказати про себе щось таке, що може їй нашкодити або розповісти про себе щось погане.

А у нас рекрутери можуть. Ще й радять іншим це робити.

Ні, ідея звісно непогана. Мовляв, нехай людина сама про себе розповість, а я проаналізую готове і не прийму її на роботу, якщо вона розкаже щось жахливе, ну тобто те, що я вважаю жахливим відповідно до мого рівня інтелекту і світогляду.

Більшість кандидатів на співбесіді змушені відповідати на це запитання, бо в 90% рекрутерів їх це питають. Тобто мета кандидата, який відповідає, сказати щось таке, що буде для рекрутера "Ок", і зовсім не для того, щоб дати іншій людині якусь інформацію про себе, бо:

А) ця інформація досконало захищається нашими внутрішніми ресурсами навіть від нас самих;
Б) кандидат не скаже нічого, що може йому зашкодити.

То навіщо взагалі витрачати час на співбесіді на неефективні запитання? Якщо ви рекрутер і читаєте цю статтю, подумайте над тим, щоб взагалі викреслити його зі списку своїх запитань. Повірте, кандидати будуть ну дуже вдячні за це.


Чим це питання можна замінити?


Методика №1: Якщо хочеш дізнатися більше про людину, послухай як вона критикує інших — так вона собі характеристику дає (психолог Михайло Литвак)

Досить відомий психологічний метод. Просто попросіть кандидата розповісти про недоліки його попереднього керівника, компанії чи навіть самого рекрутера.

"Як ви вважаєте, наша компанія має якісь недоліки в організації співбесід?" - заодно і щось інформативне можна дізнатися та виправити недоліки власної організації.

Подивіться уважно на чому саме кандидат фокусує свою увагу критикуючи щось. Що саме його непокоїть? Можливо це саме він робить у своїй роботі, наприклад, організовуючи зустрічі з клієнтами чи партнерами компанії.

Методика №2: Не переходьте до особистості кандидата.

Насправді слабкі сторони мають всі люди без виключення. І я, і ви, і колега за сусіднім столом, і лауреат Нобелівської премії, і навіть Ілон Маск. На співбесіді, рекрутера повинно цікавити тільки те, що може завадити кандидату добре виконувати свою роботу. Якщо вам дійсно потрібно оцінити ризики щодо майбутньої роботи конкретної людини, то чому б і не спитати, наприклад, так:

"Чи може бути щось таке, що може завадити вам виконувати свою роботу добре?"
"Чи є вас такі риси характеру або звички, які впливають на якість вашої роботи на підприємстві?"
"Які риси характеру інших людей у колективі можуть вплинути на якість вашої роботи?"


Або запитайте з якими складнощами кандидат зіткнувся, коли виконував якийсь складний проект:

"Мені дуже прикро, що цей проект закрили. Чому ви вважаєте так сталося та чи було з вашої сторони як співробітника щось таке, що могло вплинути на негативний результат цього проекту"
"Якби у вас був шанс виправити власні помилки на попередньому місці роботи, то щоб це було?"


Методика №3: Підтримуйте репутацію кандидата. Не дозволяйте йому говорити щось таке, що не стосується його майбутньої роботи.

В умовах стресової ситуації людина може сказати те, що не несе інформації для майбутнього роботодавця. Рекрутеру не варто боятися перервати кандидата та сфокусувати його увагу на професійній темі. Особиста інформація про родичів, сімейну ситуацію, конфлікти поза роботою, особисті слабкості непрофесійного характеру — не повинні бути озвучені на співбесіді. Якщо ж так сталося, то рекрутер може запитати кандидата чи впливало це коли-небудь на його роботу та чи є шанс, що вплине.


Що робити кандидату, якщо на співбесіді мова зайшла про слабкості, помилки чи невдачі?


Пункт №1
На жаль поки є 90% ймовірності, що на співбесіді буде подібне запитання. Тож перед співбесідою обов'язково підготуйте відповідь. Краще запишіть її кудись у блокнот та порепетируйте з кимось вголос.

Пункт №2
На початку відповіді рекомендую кандидатам сказати таку фразу: "Кожна людина без винятку має свої недоліки та слабкі сторони. Кожен хоч раз робив помилки у своїй роботі. Я не виняток". Річ у тому, що кандидат не знає рекрутера чи наймаючого менеджера, який сидить перед ним. Кандидату невідомий рівень світогляду людини, яку він бачить вперше. Тож подібна фраза вона наче визначає систему координат і допомагає рекрутерам різного професійного рівня зрозуміти, що недоліки конкретного кандидата не мають якогось унікального значення. Тобто далі все, що скаже кандидат буде пом'якшуватися цією попередньою фразою.

Пункт №3
Якщо питання звучало саме: "Розкажіть про свої слабкі сторони та помилки", то перефразуйте його відповідно до запитань, які написані вище. Наприклад.

"У мене, як і в кожної людини, є свої слабкі сторони. Але вони ніколи не впливали та не вплинуть на мою здатність добре виконувати роботу на підприємстві. Це можуть бути певні мої особисті речі, але ніяк не професійні. Якби у мене був ще один шанс попрацювати на попередньому проекті, то ось це й ось це я б зробив краще, уникнувши певних помилок. Для мене такі помилки — це завжди шанс навчитися ще краще виконувати мою роботу та справлятися зі слабкостями, такими як: страх зробити помилку; бажання швидше завершити роботу шляхом зменшення якості; бажання вплинути на якість роботи інших людей. Тобто все з чим стикається звичайний працівник на своєму робочому місці".

Пункт №4
Це вправа, яка допоможе краще себе пізнати. Навіть, якщо ви більше не ходите на співбесіди та не відповідаєте на запитання рекрутерів.

Знайдіть своє резюме, знайдіть 5 вакансій на ринку за вашою спеціальністю або спеціальністю, де ви бажаєте працювати. Випишіть з кожної вакансії вимоги роботодавця, які вас лякають або в яких ви коли-небудь зробити помилки. Запишіть в резюме розділ: "Помилки і слабкі сторони" і перепишіть те над чим варто попрацювати. Резюме далеко не ховайте, а кожного разу, коли у своїй роботі будете натрапляти на труднощі, помилки, слабкості — відкривайте і записуйте. Оцінюйте чи може це вплинути на подальшу кар'єру. А перед співбесідою у вас вже будуть конкретні дані.

А коли наступного разу рекрутер буде питати про слабкі сторони, скажіть "У кожного вони є" і розкажіть про цю останню вправу та як ви над цим працюєте. Це буде корисніше та інформативніше для обох сторін, ніж будь-яка інша відповідь.

Дякую та бажаю всім гарних запитань і відповідей!

Індивідуальні кар’єрні консультації для кандидатів >>

HR послуги для роботодавців >>

Ім'я професіонала

Ім'я професіонала

Чому рекрутер обіцяв, але не передзвонив?

Чому рекрутер обіцяв, але не передзвонив?