Кар’єрна історія дружини, яка поїхала за програмістом у Європу
Цього року я найбільше працювала саме з дружинами. Їхні чоловіки-програмісти отримали роботу у європейських компаніях, а дружини з дітьми переїхали разом з ними. У цій статті я зібрала загальний образ дружини/чоловіка, який мусить не тільки переїхати в інший країну, але й знайти там роботу.
Коли всі вже пораділи змінам та отриманій роботі, починається найтяжче - переїзд. Оформлення документів та організаційні турботи ми залишимо для іншої статті. Оскільки цього року я працювала саме з дружинами, то для зручності стаття буде саме про них. Хоча для переїзду чоловіків ця інформація теж підходить.
Подальша кар’єра дружини залежить від її спеціалізації, попереднього досвіду, освіти, знання мови, бажання працювати та ринку праці тієї країни.
Зараз є великий дефіцит на IT-спеціалістів у багатьох країнах. Тому знайти роботу в IT-сфері легше. IT-роботодавці закривають очі на традиційні вимоги. Наприклад, можна отримати роботу без знання локальної мови чи освіти.
Якщо ви знайшли роботу досить швидко і легко, то це не значить, що з вашими дружинами чи чоловіками з інших сфер це відбудеться так само легко.
К. переїхав з дружиною у Данію. Його без проблем прийняли на роботу програмістом, проте знайти роботу дружині-маркетологу було складніше. У вакансіях вимагалося знання місцевої мови, а після співбесід приходили ввічливі, але відмови. Після декількох місяців пошуку, вона вирішила, що спочатку вивчить не тільки мову, але і перекваліфікується на іншу спеціалізацію, яка є дуже популярною в IT-компаніях та пов'язаною з маркетингом. Саме цим переходом ми й займалися на кар’єрній консультації. До речі, вона вже знайшла роботу, куди її прийняли тільки з англійською та початковим рівнем німецької, бо у майбутньому сім’я має плани переїхати саме у Німеччину.
Пошук роботи може стати вигідною можливістю змінити свою кар’єру та спеціалізацію.
Т. переїхала до однієї з країн Європи разом з чоловіком, вона давно вже мріяла освоїти сучасний напрямок своєї професії. Але не знала, який чином записати побажання у резюме. Свої вимоги вона вважала занадто вибагливими: знайти роботу у новій країні + у новому напрямку + зі збереженням хоча б попереднього рівня зарплати. Ми підсилили правильними формулюваннями попередній досвід, потім і знайшлися відповідні вакансії. Т. успішно пройшла всі співбесіди, хоча й досвіду у новому напрямку у неї не було, роботодавець повірив, щоб вона зможе справитися з задачами та успішно працювати у міжнародній команді професіоналів. Через конфіденційність я не можу написати назву компанії, але ви її точно знаєте. А я ще раз пересвідчилася, що хороше резюме може вплинути не тільки на роботодавців. Воно додає впевненості самому кандидату та допомагає не відмовлятися від найсміливіших мрій.
Зазвичай дружини бажають знайти роботу, бо залишатися самій вдома, поки чоловік працює, не так цікаво. Я часто чую фразу “Мені хоча б якусь роботу, щоб просто не сидіти вдома“.
Тут може допомогти:
Волонтерська діяльність. До речі, на такий досвід європейські роботодавці дивляться дуже позитивно.
Проходження інтернатури чи стажування, що є актуальним не тільки для випускників чи студентів. Після стажування дуже часто пропонують постійне місце роботи.
Консультування та фріланс робота. Підходить для багатьох професій. До речі, у період карантину, самозайняті особи отримували щедру допомогу від урядів різних країн.
Співпраця віддалено з роботодавцями з України чи інших країн. Особливо, якщо немає знання іноземних мов чи спеціалізація вимагає європейського диплома та ліцензування.
Запуск власного малого бізнесу та багато інших варіантів.
О. переїхала разом з чоловіком в іншу країну, але вартість дитячого садочка для двох їхніх дітей виявилася зависокою. Тоді О. вирішила скористатися можливістю та відкрила дитячий садок вдома чим допомогла й іншим батькам. О. отримала роботу, можливість бути з дітьми та можливість заробляти. Ця робота їй так сподобалася, що разом з кар’єрним консультантом вона знайшла варіанти отримання освіти та повного переходу в педагогічну сферу.
Дуже часто на консультаціях я говорю своїм кандидатам “Зараз ви шукаєте роботу не останній раз“. Тому консультації побудовані так, щоб кандидат не тільки знайшов роботу зараз, але і якісно зміг побудувати свою кар’єру.
Л. після переїзду декілька років тому обрала одну зі спеціалізацій у фінансах. Це був початковий рівень, тому її взяли без європейської освіти та досвіду. Через декілька років вона вже хотіла отримати підвищення, але не змогла. Не знаючи який чином знайти кращу роботу, вона звернулася за кар’єрною консультацією. Ми проаналізували ринок праці та знайшли варіанти, де освіту не вимагали, але була можливість перейти на вищий рівень посади та зарплати, у порівнянні з попередніми умовами. Кандидати дуже часто шукають точну назву посади, бачать вимоги й зупиняють пошук, розуміючи, що не відповідають вимогам роботодавців. Але роботодавці по-різному можуть називати посади та закладати різний функціонал. Тому пошук роботи повинен бути достатньо широким, щоб у поле зору потрапили вакансії, які є нетиповими для певних напрямків.
Релокація може бути стресовою та важкою. Одним із хороших варіантів є підтримка роботодавцем родичів нового співробітника. Тому на співбесідах запитуйте не тільки про можливості для себе, але й про підтримку дружин/чоловіків. Є компанії, які роблять усе, щоб проживання у новій країні почалося комфортно для усіх членів родини.
Ось один із прикладів, який це підтверджує:
Ю. отримала роботу у Німеччині. Але місця для дитини у дитячому садку не було. Її роботодавець дізнавшись про складну ситуацію, зателефонував кудись та місце швидко знайшлося.
Бажаю всім хороших та відповідальних роботодавців!
Порада консультанта: дуже часто спеціалісти думають, що консультації потрібна тільки для пошуку роботи. Але насправді консультації можуть стосуватися пошуку різних професійних можливостей, навіть, за межами співпраці з роботодавцями. Ваш консультант допоможе вам широко оцінити всі можливості та реалізувати задумане.