З чого почати пошук роботи у разі звільнення

З чого почати пошук роботи у разі звільнення

Такі новини завжди приходять невчасно. Навіть, якщо працівник знає, що компанія проводить скорочення, він до останнього сподівається, що його це не стосуватиметься. Звільнення - це дуже важко для всіх. Але ще важче - зрозуміти наступні кроки, подолати стрес, сфокусуватися й знайти ще кращу роботу, ніж була.

Те, що потрібно зробити у компанії (обговорити умови звільнення, підписати наказ, договір, забрати трудову книжку, отримати всі компенсації та кошти й т.д.) співробітнику розповідають у HR-відділі.

Але ж що робити далі і як почати шукати нову роботу - тут вже кандидат залишається сам на сам. Стрес часто заважає ясно мислити та скласти ефективний план, тому я написала приблизний план нижче та звернула увагу на важливі моменти, які турбують багатьох кандидатів.

Профілактика

Співробітника можуть не тільки звільнити. Бізнес може закритися, людина може вирішити звільнитися сама, є різні життєві ситуації за яких потрібно змінити роботу. Добре, якщо людина готова шукати роботу не тільки психологічно, але й організаційно. У будь-який час.

У більшості своїх публікацій та статей я кажу, що профілактика краще, ніж нашвидкуруч зроблене резюме, коли робота вже потрібна. У компаніях існують певні процедури, які обійти буде важко. Кандидату для цього потрібен певний набір документів, які бажано готувати у гарному настрої, уважно та детально. Коли людина вже без роботи, то часу й сил, щоб сфокусуватися й опрацювати це все, просто не буде.

Тому, коли я запрошую своїх читачів пройти, наприклад, курс Марафон, то це не настільки реклама, як більше професійна порада, щоб людина змогла отримати необхідні знання та набір документів до того, як робота знадобиться. Бо кожен з нас час від часу шукає роботу.

Я точно знаю, що ті знання знадобляться кожному, тому спеціально розробляла програму та завдання таким чином, щоб закрити всі питання та організаційні задачі у період пошуку.

Та навіть, якщо ви просто час від часу будете відкривати власне резюме, профіль LinkedIn та читати хоча б декілька вакансій в тиждень, це теж принесе вам велику користь.

Настрій після звільнення

Зазвичай я спостерігаю два види настрою:

1) людина на наступний же день починає розсилати резюме

Якщо ви займалися профілактикою, вчасно редагували резюме, знаєте ринок праці та точно знаєте ким і де хочете працювати, то це хороший варіант та дійсно можна почати це все робити.

Не дуже хороший варіант - це висилати стару та невідредаговану версію резюме на всі підряд вакансії. Ефективність такого методу дуже сумнівна, а цінний час буде втрачений.

2) людина вирішує відпочити, а потім колись починати шукати роботу

Добре, якщо ви отримали значну суму компенсації чи вихідної допомоги від роботодавця. Але пам'ятайте, що й мільйонні виграші у лотерею мають тенденцію закінчуватися. Тому краще запланувати для себе якісь критичні точки й все розрахувати.

Наприклад,

1) Відпочинок рівно 1 тиждень

2) Якщо через місяць не знайду ось цю роботу, то піду на іншу роботу, щоб мати можливість отримувати зарплату й шукати далі

3) Якщо через 2 місяці не знайду роботу, звернуся за допомогою до кар'єрного консультанта.

Щодо останнього пункту: якщо ви з самого початку розумієте, що якихось навичок з пошуку роботи не вистачає, звертайтеся відразу. Консультанту дуже важко працювати під тиском кандидата у вигляді: робота потрібна вже зараз, бо 8 місяців безрезультатно шукав роботу й гроші закінчуються.

Кар'єрні консультації - це цілісний блок певної впорядкованої інформації, яку важливо пройти повністю. Це як курс лікування - потрібно пройти весь, щоб отримати результат.

Ефективність залежить від того чи опрацьований весь матеріал (а він часто не опрацьовується, бо кандидат поспішає та пропускає цілі блоки) та наскільки якісно він опрацьований (теж сумнівно, бо коли кандидат у розпачі та у стресі, він не може сфокусуватися).

Резюме та профіль LinkedIn

Мабуть, мої читачі вже не сумніваються, що це необхідний мінімум для кожного професіонала, незалежно від того шукає він роботу чи ні.

Якщо ви не встигли вчасно відредагувати їх, тоді візьміть 2-3 повних дні тільки для цієї роботи. Не спішіть надсилати відразу роботодавцям. Приведіть все в порядок. Покажіть його декільком знайомим рекрутерам. Чітка, безкоштовна, покрокова інструкція є у моїх статтях, які я писала минулого року для ресурсу DOU.

Де шукати

Якщо ви періодично переглядаєте вакансії за своєю спеціалізацією, то ви знаєте де найчастіше публікують потрібні вам вакансії.

Якщо ж ні, то спочатку візьміть більшу кількість сайтів пошуку роботи й перевірте кількість релевантних вакансій. Наприклад, на сьогодні на сайті work.ua 21 вакансія за 1 добу для Java спеціалістів. А на сайті djinni.co 78 вакансій для Java спеціалістів тільки за 1 добу.

Оберіть для себе 3-4 сайти, де є найбільша кількість релевантних для вас вакансій. Переглядайте їх щодня уважно та сфокусовано.


Чекати чи ні


Чим вищий рівень посади був у кандидата, тим більше він переконаний, що це роботодавці повинні його шукати. Дуже ризикова позиція. Бо чекати можна дуже довго.

Тому, навіть, якщо ви працювали на посаді директора всіх директорів, але з якоїсь причини вам потрібно шукати роботу, то викиньте свої страхи сумніви, сором'язливість та гордість, та ініціюйте переговори з роботодавцями самі.

Для цього важливо знаходити вакансії та надсилати резюме самостійно. Це потрібно робити не тому, що роботодавці сидять і чекають, поки ви будете проситися до них на роботу, а тому що ресурсів компаній часто не вистачає.

У компанії може бути 300 вакансій і 10 рекрутерів. Уявіть настільки велике завантаження у кожного рекрутера. Вони фізично не встигають передивлятися сотні резюме на сайтах пошуку роботи чи у LinkedIn. А якщо ви неправильно заповнили профіль і він опинився десь на 150-й сторінці пошуку, то вони його не знайдуть, навіть, якщо час буде.

Тут важливо, щоб кожна сторона робила все від себе можливе, щоб знайти один одного. Переконайтеся, що ваші сили залучені у цьому процесі на 100%.

Друзі


Багато кандидатів соромляться розповісти друзям, родичам чи колегам, що вони шукають роботу.

У багатьох компаніях існують програми "Порекомендуй кандидата" за які ще й бонуси дають. Тому не соромтеся і надайте можливість своїм друзям заробити на вашій складній життєвій ситуації.

Ну і вам користь буде хороша. Бо ви зможете влаштуватися у компанію, де вже працюють ваші знайомі, які розкажуть про справжні умови роботи там.

Організація


Деякі кандидати взагалі не займаються жодною організацією - висилають резюме як попало, пропускають дзвінки роботодавців, тижнями не перевіряють пошту, не приходять на співбесіди тощо. Байдужість видно навіть по імейлу з резюме. Дуже часто такі кандидати можуть навіть не привітатися з роботодавцем, а просто в пустому листі скидають резюме з настроєм "та там якось розберуться".

А є гіпермотивовані кандидати. Вони з ранку до ночі читають вакансії. Відправляють сотні резюме в тиждень. Призначають співбесіди "на завтра" не встигаючи навіть підготуватися нормально. Складають аналітику й таблиці ефективності своїх пошуків. Для них відсутність відповіді роботодавця у 2 дні - це катастрофа. Напруження видно і передається роботодавцям.

Рекрутери постійно працюють з людьми й тому подібні настрої дуже зчитуються й можуть вплинути на подальшу співпрацю.

Тому я рекомендую обрати золоту середину. Не забувайте, що у період безробіття можна відпочити, відновити сили, подумати про себе й про рідних, помріяти, змінити щось, зробити ремонт у житті чи прочитати книжку.

З практики бачу, що найкраще процес проходить, якщо є баланс відпочинку та роботи. Зробіть для себе звичайний робочий графік. Наприклад: з 11:00 до 16:00 з понеділка по п'ятницю ви займаєтеся тільки пошуком роботи. Інший час та вихідні присвятіть особистим справам.

Немає сенсу шукати вакансії й розсилати резюме, наприклад, усі вихідні. Бо рекрутери працюють за звичайним офісним графіком. І в понеділок їхня пошта буде забита листами, особливо від тих кандидатів, які все ще працюють, але вже шукають роботу. Бо у них фізично не має часу шукати роботу в будні дні.

Ваш настрій - це головне. Він обов'язково допоможе вам швидко пройти це випробування та знайти для себе кращу роботу, ніж була у вас до цього.

Індивідуальні кар’єрні консультації для кандидатів >>

HR послуги для роботодавців >>

Сфокусованість - головна навичка для пошуку роботи

Сфокусованість - головна навичка для пошуку роботи

Ця вакансія тільки для вас

Ця вакансія тільки для вас