Ця вакансія тільки для вас
"Ми створили для вас вакансію і запрошуємо на роботу. Ось job offer, будь ласка, підпишіть його. Назва посади ще не вказана, думаю, що ми разом вирішимо, як її назвати, бо раніше таких спеціалістів у нашій компанії ще не було."
"Ми бажаємо найняти на роботу тільки вас. Інших кандидатів і розглядати не будемо".
Вважається, що найвищий рівень професіоналізму - це коли під конкретну людину-професіонала створюють посаду, якої раніше у компанії не було.
Мрія більшості професіоналів - отримати роботу, навіть, якщо у компанії не було й вакансії такої.
Мабуть, це неймовірно приємно та психологічно комфортно. Багатьох людей це мотивує працювати та навчатись, щоб стати професіоналом аж такого рівня, якого компанії хочуть отримати за будь-яку ціну. Інколи ми бачимо щось подібне у фільмах чи читаємо в новинах "президент компанії створив вакансію для працевлаштування свого сина". Але чи буває таке в реальному житті професіоналів, які власними силами здобули запрошення на індивідуальну вакансію? Розберемося у деталях, які цьому сприяють чи заважають.
Організаційна структура
У великих чи міжнародних компаніях працевлаштування відбувається за певними правилами та процедурами. Якщо у компанії не ручне керування та немає кумівства, то там повинна бути організаційна структура. Добре, якщо вона знаходиться на видному місці, щоб працівники та кандидати бачили всю структуру компанії. Добре, якщо вона вчасно коригується та приведена до ладу. Хоча багато компаній приховують організаційні структури, щоб конкуренти не переманили співробітників.
HR чи інший відділ слідкує за кількістю співробітників, кількістю вакансій та створює нові вакансії, якщо це має бізнес обґрунтування та отримані підтвердження всіх відповідальних керівників.
Тобто у такого типу компаній, скоріше за все спершу з'явився бізнес необхідність, потім вакансія, потім ряд кандидатів, а потім співробітник. Не можу сказати, що отримати індивідуальну вакансію нереально, але є дуже мала ймовірність, що спочатку в компанії буде людина, під яку в бізнесі будуть вишукувати прогалину.
Багато спеціалістів саме і йдуть з великих міжнародних компаній тому, що там занадто все впорядковано та немає можливостей для нестандартного кроку.
Може хтось би й найняв людину, яка має певний талант й професійні здібності, але обійти процедуру буде важко.
Є й інші сторони цього - коли власники компаній беруть на роботу, наприклад, родичів та потім віддають їм певну частину роботи. Якщо ці люди не є спеціалістами в тому, що їм довірили, то закінчитися це може невтішно для бізнесу.
Тобто, якщо ви сподіваєтеся коли-небудь отримати роботу саме таким способом, то перевіряйте тип компанії та її відношення до нестандартних рішень. Кандидату це збереже дорогоцінний час, бо замість мрій про ексклюзивні умови, він буде читати вакансії та подаватися на загальних умовах разом з усіма кандидатами.
Нетворкінг
Багато кандидатів думають, що маючи знайомства у певній компанії, він колись отримає і роботу.
Знайомства дуже корисні, але насамперед, щоб дізнатися правила та процедури компаній. Використовуйте LinkedIn не тільки, щоб знаходили вас, але і щоб розширяти мережу своїх корисних знайомств.
Резюме та профіль LinkedIn
Припустимо, що компанія має схильність та ресурси, щоб взяти й відкрити вакансію для єдиного кандидата. Але про цього кандидата мають фізично знати. Або повинна бути можливість його знайти.
Якщо у кандидата немає резюме, профілю LinkedIn, немає жодних публікацій чи іншої присутності в інформаційному просторі, то роботодавець може навіть не знати про існування такого професіонала.
Інколи кандидат думає, що його професійний рівень настільки високий, що йому взагалі не потрібні ці всі резюме й профілі. Таке відношення може бути тільки у разі, якщо він має довічний контракт з компанією та умови за яких він не може бути звільнений чи скорочений.
У всіх інших випадках резюме та профіль потрібні. Не для того, щоб шукати роботу та розсилати резюме. А й зокрема, щоб компанія могла фізично знайти такого спеціаліста.
Тому, якщо ви професіонал найвищого рівня, то резюме з профілем LinkedIn чи інші ресурси, які представляють ваш професіоналізм, вам все одно будуть потрібні.
Умови
У теоретичній можливості отримати посаду під себе, мені подобається те, що професіонал може просити будь-які умови. Вищу в декілька разів зарплату, частину прибутку компанії, шалені бонуси, корпоративний автомобіль чи й будинок, свій графік роботи, свою команду, шикарний кабінет і все інше. Тут головне, вибачте за слово, "не протупити" й не попросити менше.
Бо коли людині кажуть "хочемо на цю роботу тільки вас", то більшість із нас зірветься від щастя. Тут головне охолонути від емоцій та все продумати.
Професіоналам такого рівня варто теж бувати на співбесідах та читати вакансії, щоб розуміти що саме відбувається на ринку праці. Бо якщо назвете суму за яку роботодавець може найняти п'ятьох, то є ризик, що вони так і зроблять. Тобто не піддавайтеся емоціям та перевіряйте чи дійсно просити таку суму й умови розумно саме у цих умовах. Можливо це просто частина перевірки.
І звісно не забувайте всі ці умови прописувати в job offer-і та договорі. Бо, якщо компанія може порушити свої процедури щодо найму, то може вони ще щось можуть порушити.
Похвала
Знаю ситуації, коли представник роботодавця та професіонал знайомляться десь на тренінгах чи конференціях. Зав'язується розмова, роботодавець дізнається професію співрозмовника, розхвалює його, а потім каже: "Нам би такого спеціаліста у компанію". Потім малює красиву картину його робочих буднів, впливу, можливостей, прибутку. Професіонал радіє такій можливості. Йому приємні всі компліменти й величезна довіра. Він погоджується на будь-яку зарплату в обмін на перспективу і море лестощів.
Через декілька місяців радість проходить, а реальна ситуація залишається. Компанія заявляє, що від такого професіонала чекала більшого. Професіонал же не розуміє, як цього можна взагалі досягти з такими бізнес-умовами, бюджетами, командами й у тому безладі, який панує у компанії. Закінчується це все взаємними претензіями й звільненням.
Тому отримуючи у свою адресу лестощі, запитайте себе, чи дійсно ви настільки професіонал, щоб компанія, яка має всі можливості відкрити конкурс, провести співбесіди та обрати хоча б з п’яти чи десяти претендентів найкращого, не зробила цього, а ухвалила рішення прийняти саме вас на роботу. А може вони зробили так, бо не вміють підбирати персонал, бо поспіхом приймають емоційні рішення, бо керують компанією у ручному режимі?
Вакансія для кандидата, який вже працює у компанії
Набагато легше отримати якусь нову посаду, на яку ще ніхто не претендує, - вже працюючи у компанії. Тут дійсно багато компаній віддадуть перевагу співробітнику, якого вони вже знають. Але зверніть увагу на такі пункти й продумайте ризики заздалегідь:
1) Хто буде виконувати роботу замість вас? Якщо ви переходите на іншу посаду, то ваша посада стає вакантною і її все одно прийдеться закривати. Тому багато роботодавців не бачать у цьому сенсу. Або роблять ще гірше - дають співробітнику обидві посади, де приходиться працювати у два рази більше за таку ж зарплату.
2) Чи не претендував інший ваш колега чи (не дай бог) керівник на цю посаду? Роботодавці не дуже люблять внутрішню конкуренцію за посади, бо хтось у результаті звільняється.
3) Чи схильна компанія взагалі закривати вакансії внутрішніми кандидатами? Приблизно 30% моїх кандидатів, які приходять на консультації, звільнилися саме через те, що компанія взяла на роботу зовнішню людину, а не підвищила чи перевела співробітника, який роками працює у компанії.
Що дійсно під силу будь-якому кандидату?
Коли вакансія є, але один із кандидатів настільки сподобався, що роботодавець не бажає більше розглядати інших кандидатів, а відразу надсилає job offer. Це реальніша мрія та втілити її можна хорошою підготовкою до співбесід.
Але не забувайте, що все одно є ряд компаній, які мають правило провести всі етапи співбесід з певною кількістю кандидатів, а потім усім відмовити, крім одного кандидата, якого вони приймуть на роботу. Про таке роботодавці повинні попереджати, але на практиці це відбувається так: кандидат сидить і чекає декілька тижнів взагалі не розуміючи що відбувається і чому немає зворотного зв'язку від компанії. Тому, якщо ви роботодавець, будь ласка, інформуйте про свої внутрішньокорпоративні правила.
Ще один практичний варіант - це знайти бізнес задачу під себе. Уявімо спеціалістів, які сконтактували й надали ідеї головним офісам компаній, щоб продукти певної компанії продавалися в Україні. Таким чином вони змогли б і очолити нове представництво в Україні, яке штаб-квартира у результаті відкрила б.
Тобто маючи мету зайняти певну посаду, шукайте прогалини у діяльності компанії та пропонуйте свої професійні послуги.
Знаєте, як кажуть: будь-яку випадковість треба добре планувати.
Бажаю вам планувати своє працевлаштування та отримувати від цього найкращі результати та можливості.