Yulia Shyshenko

View Original

З вашим віком усе гаразд

Дорогою йде людина, у неї за плечима величезний та важкий мішок. Людина йде повільно, тяжко переступаючи. Мішок настільки важкий та великий, що погляд направлений тільки вниз. Роззирнутися навкруги та подивитися на світ людині дуже важко.

І ось одного дня людина вирішує зупинитися та продати хоча б щось із речей, які вона несе за своєю спиною. Вона стає на узбіччі, відкриває мішок і починає пропонувати людям, які йдуть повз, щось купити.

Люди зупиняються, розглядають речі, які виявляються настільки застарілими, що люди не ризикують їх купити і йдуть далі. Хтось із потенційних покупців не розуміє що це взагалі, як наприклад, касетний магнітофон, який деякі бачили тільки на картинках. Інші йшли далі й казали, що вони не мають вдома касет, щоб використовувати придбаний магнітофон.

У тому мішку були й цінні речі. Але за величезною кількістю застарілого і несучасного розгледіти, що там знаходиться на самому дні, можливості не було.

Людина-продавець не розуміла чого ніхто нічого не купує. Вона вважала, що роками носить за плечима мішок з цінними й потрібними всім речами, які не тільки будуть купувати, але й дякувати за те, що вона їх роками берегла.

Людину охоплює відчай. Вона починає думати чого взагалі так сталося. І от втомлена від важкої ноші, від стресу, від думок про майбутнє, у неї з'являються декілька версій, одна із яких: "Я, мабуть, занадто стара людина, тому у мене не хочуть нічого купувати. Покупців відлякує мій вік. Світ несправедливий. Вони купують все у молодих".

І це нормальна реакція нормальної людини. Невдачі ми завжди сприймаємо особисто і починаємо копатися в собі. У той час, коли покупці можуть навіть і не звернути увагу на вік чи якісь особисті риси людини.

От так само кандидати часто ходять зі співбесіди на співбесіду пропонуючи компаніям купити досвід, який вони здобували й берегли роками. Кандидат може вважати цей досвід цінним, гордитися ним, вважати це своєю перевагою, але нікому із компаній він може бути не потрібним.

Деякі резюме нагадують отой мішок з мотлохом, яким давно вже ніхто не користується. Там можуть бути й цінні речі, але за величезною кількістю тексту з застарілою термінологією, їх можуть навіть не побачити.

Кандидат Р. шукав роботу 2 роки. Його резюме на 7 сторінок він розіслав у сотні компаній. І скрізь отримав відмови. "Ці двадцятирічні дівчатка-ейчарки просто не розуміють хто я є і яку цінність я можу принести їхній компанії. Вони беруть зараз тільки тридцятирічних. А мене не беруть на роботу через мій вік, я занадто старий для них".

У тому й причина, що працівники, які працюють в сучасних умовах, з сучасними потребами клієнтів, з сучасним обладнанням, з сучасними методами роботи дійсно можуть не розуміти, як їхнім компаніям можуть допомогти методи роботи, які використовувалися іншою компанією у зовсім іншій сфері 20-30-40 років тому.

Задача автора — бути зрозумілим. Автор резюме повинен підібрати такі слова, щоб було зрозуміло, як все, що він знає і вміє зможе використовувати майбутній роботодавець для вирішення задач свого бізнесу.

Бо замість того, щоб запитати й розібратися, рекрутери просто переходять до іншого резюме. Дехто навіть вголос починає казати, що тридцятирічні краще працюють, ніж п'ятдесятирічні. Але краще вони можуть працювати не завдяки віку, а завдяки актуальним знанням і навичкам.

І це дуже хороша новина. Бо людина не може зменшити свій вік, як би вона цього не хотіла. А от знання та навички може покращити й оновити у будь-якому віці.

Сфера діяльності

Якщо ви відчуваєте себе людиною, яка несе свій мішок та не має часу й фізичної можливості роззирнутися й побачити світ, то саме час поставити мішок і вирівняти спину.

Виділяйте по 10-15 хвилин на день, щоб відкрити вакансії цікавих вам роботодавців і уважно прочитати що вони взагалі вимагають. У вакансіях дуже правдива інформація, яка дає розуміння того, які методи роботи використовуються у компанії та які навички потрібні кандидату, щоб успішно справлятися з обов'язками.

Читайте новини вашої сфери. Підпишіться на новини компаній. Сходіть на їхні заходи. Додайте у LinkedIn спеціалістів, які там працюють.

Зробіть собі словник термінології, щоб знати слова, якими вони спілкуються і не вживати того, що не розуміє не тільки 23-річний рекрутер, але й наймаючий менеджер, який працює на цій посаді вже 10 років.

Ніколи не припиняйте працювати з інформацією зі своєї професійної сфери. Технології змінюються так швидко, ледь не щомісяця з'являється щось нове, що впливає на бізнес, а значить і на методику виконання конкретних завдань.


Резюме

Після того, як ви роззирнулися на світ і зрозуміли що там взагалі відбувається, час відкрити своє резюме. 

Якщо воно нагадує список вакансій та технологій за 1995 рік, то час звідти безжалісно все викинути.

Його буде шкода. Я знаю це із практики, коли кандидат 2 тижні працює над резюме, а інформації стає тільки більше. Тому для цієї відповідальної справи краще скористайтеся чиєюсь підтримкою. Дозвольте своєму ментору, консультанту чи просто знайомому HR-у викинути звідти половину, якщо не 90%, того, що вже не актуальне, застаріле й зайве.

Мені ніколи не було шкода видаляти щось у резюме кандидатів. І після цього резюме молодшали, ставали легшими, простішими, зрозумілішими. Кандидати і самі краще починають розуміти свою власну цінність та суть роботи. Додається мотивація, з'являються запрошення від роботодавців, а з ними й впевненість.

Я впевнена, що розквіт кар'єри можливий після 50 років.

Замість старого і несучасного допишіть туди методи, якими ви володієте, і які допоможуть сучасним роботодавцям й бізнесу.



Співбесіди

Незалежно від віку, візьміть собі за правило бувати хоча б на двох співбесідах щороку. Там ви теж будете дізнаватися що саме потрібно роботодавцям і зможете вчасно отримувати потрібні знання та навички.



Робота

Мене інколи дивує, як люди переживають, щоб скласти резюме й пройти співбесіду, але зовсім не переживають, як вони без актуальних знань будуть взагалі працювати й виконувати роботу. Наша українська ментальність тут дає шкідливу пораду: "Влаштуйся, а потім під час роботи розберешся".

Кандидат М. дуже хотів потрапити на роботу в одне із міністерств на посаду головного спеціаліста чи й керівника відділу. 25 років тому він вже працював керівником відділу на одному із державних підприємств. Працював добре, все знав і вмів, тому був впевнений, що зможе працювати й у міністерстві. За ці 25 років працював здебільшого на робітничих посадах. Не знав жодних сучасних методів роботи. Не вмів раніше й забув те, що й знав по роботі з комп'ютером. Він не вмів користуватися пошуковиком, не вмів друкувати документи. Коли його син допомагав йому друкувати резюме, то спитав, як батько взагалі буде працювати у міністерстві з комп'ютером, якщо він не вміє і не вчиться цьому зараз. Кандидата на роботу взяли. Але на посаду слюсаря. Він сердиться на кадровиків й досі думає, що його дискримінували за віком.

Готуйтеся до майбутньої посади до того, як її отримаєте. Чим старшою стає людина, тим гіршою стає робота мозку і тим важче освоювати нове. Робіть щодня вправи для розвитку пам'яті, мислення та уваги. Стежте за раціоном та робіть фізичні вправи, щоб залишатися активною людиною. Освоюйте нові навички, навіть, якщо вам вже за 70. Вивчайте комп'ютер, освоюйте програми, вчіть мови іноземні, вчіть мови програмування, ходіть хоча б на безкоштовні профільні тренінги, пишіть тексти, розв'язуйте задачі з математики й логіки, придумуйте щодня по 10 нових ідей, стежте за своїм зовнішнім виглядом, цікавтеся всім навколо, посміхайтеся.

І ви завжди матимете роботу.

Бажаю кожному мати можливість працювати до найповажнішого віку. Не думати про пенсію. Любити свою роботу та бути найкращим спеціалістом, щоб втерти носа будь-якому тридцятирічному кандидату-конкуренту.

Ви потрібні роботодавцям!

Ви не уявляєте, як складно знайти професійного, хорошого, психологічно дорослого, спокійного, оптимістичного, приємного, впевненого в собі кандидата. І коли ти такого знаходиш, то його вік не має ніякого значення.

Індивідуальні кар’єрні консультації для кандидатів >>

HR послуги для роботодавців >>