Yulia Shyshenko

View Original

Фото в LinkedIn. Відеозв'язок на співбесідах

Дуже вдячна читачеві блогу за питання: “Поки не знайшов відповіді на питання важливості фото в LinkedIn для кандидата в ІТ-спеціалізації і далі необхідність співбесід у відеорежимі, чи в голосовому тільки буде достатньо.”

Розберімося з фотографією у профілі LinkedIn. Для IT-спеціалістів фото в резюме зараз не є обов’язковим. Зараз я своїм кандидатам на консультаціях можу навіть нічого не сказати про фото і залишити резюме без фото.

У LinkedIn же ситуація трохи відрізняється, бо у цій системі є рейтинг профілю. Ніхто не знає як точно він формується, але він точно впливає на те ваш профіль буде на 10-й сторінці чи на 110-й, куди ніхто і ніколи не дійде.

Ми знаємо, що чим краще заповнений профіль і чим краще власник профілю з ним працює, тим вищим рейтинг буде. Багато хто думає, що високий рейтинг профілю допомагає отримувати тільки запрошення на співбесіди. Тому IT-спеціалісти, яким щодня надходить величезна кількість запрошень від роботодавців, навпаки намагаються зробити все можливе, щоб їхній профіль ніхто не знайшов.

Звісно, кожен має право робити зі своїм профілем все що завгодно. Щоб рекрутери займали менше вашого часу і при цьому не втрачати рейтинг профілю, у заголовку можна написати свою спеціалізацію та фразу, що ви не шукаєте роботу. Якщо запрошення надсилає рекрутер вручну, а не автоматизована система, то у більшості випадків запрошення вам не надійде. Хороші рекрутери поважають право людини не розглядати вакансії.

Ще можна видалити з першого рівня контактів усіх рекрутерів. При цьому у вашій мережі залишаться ваші колеги з вашої та інших компаній. Рекрутери вам все одно можуть писати inmail, але їх буде менше, ніж повідомлень від першого рівня контактів.

Мене ж тільки не видаляйте. Нехай у мене буде імунітет за те, що я пишу для вас різні поради :)

Наявність фотографії та інших якісно заповнених важливих розділів допомагає тримати ваш профіль в порядку та мати гарний рейтинг.

Інша мета фотографії в LinkedIn - персоналізація та краща ідентифікація людей. У моїх повідомленнях щодня сотні людей. Щоб швидше когось знайти, я можу шукати лише по фото, яке візуально запам’ятала.

Відеоспівбесіди

Нещодавно я проводила ряд тренінгів про резюме та співбесіди для українських військових, які отримують нову IT-спеціалізацію. Було дуже важко з тими, чиї камери були вимкнені. Було легко з тими, чиї обличчя я бачила. Бо відразу видно реакцію на інформацію. Спікеру важливо бачити, що матеріал сприймають та розуміють. Бувають випадки, коли на співбесіді кандидат сидить і взагалі не рухається. Теж не зрозуміло подобається їм почуте чи ні.

Щоб зрозуміти важливість відеозв’язку, варто подумати про загальний смисл переговорів. Співбесіди - це теж вид переговорів, хоч і досить специфічний.

Люди у всьому світі, які спеціалізуються на переговорах, намагаються знайти найкращі шляхи та способи домовлятися з кимось. У світі бізнесу чим вища сума угоди, тим вищий рівень організації самих переговорів. Згадайте всі ці ресторани, костюми, шикарні переговорні кімнати, всі представницькі витрати. Компанії даремно б не старалися, якби це не мало впливу на результат угоди.

Особиста присутність та можливість бачити обличчя співрозмовника - це базовий рівень без якого підписання серйозної угоди є неможливим.

Під час співбесіди теж йде процес обговорення майбутньої угоди. Сторони обговорюють деталі, намагаються вплинути одна на одну, намагаються сподобатися, намагаються довести свою думку. Тому тут емоційна складова також є важливим інструментом. У мене бувають співбесіди, де я розповідаю кандидату про компанію та вакансію, але не бачу ніякої реакції, тому приходиться перепитувати чи все зрозуміло і чи все сподобалося. Мені потрібно розуміти, що я на правильному шляху і цей кандидат не відмовиться від оферу після всіх моїх зусиль. Або може я щось не так сказала чи забула сказати. Може у кандидата є сумніви. Тому на кар’єрних консультаціях при підготовці до співбесід я раджу кандидатам хоча б кивати й показувати якісь емоції. Те саме варто робити й роботодавцям - крім словесного відгуку, варто надавати й емоційний та жестовий. Це все деталі, але з цих деталей складається загальне враження про інших людей та ситуацію в цілому.

Роботодавцям же варто розуміти причини чому кандидат не хоче вмикати камеру на співбесіді. Якщо ви запросили кандидата на співбесіду “сьогодні на сьогодні“, то враховуйте, що людина може бути не готовою. Дівчата можуть не встигнути зробити макіяж. У хлопців може бути щось із зачіскою. Хтось з членів сім’ї може бути вдома. Чи може бути неприбрано. Тому наполягати на увімкненні камери не потрібно. Щоб людина точно знала формат зустрічі та мала час підготуватися, я у своїх запрошеннях на співбесіди пишу речення: “Підтверджую відеоспівбесіду з наймаючим менеджером А. компанії М., яка відбудеться завтра у п’ятницю 24 вересня о 14:00. Посилання на відеозустріч: ___ “.

Якщо кандидат не впевнений, що він готовий до відеозустрічі, він може попросити поговорити з виключеною камерою, наприклад, посилаючись на її несправність чи погану якість зв’язку. Або скористайтеся порадами про підготовку.

Зазвичай люди, які не часто спілкуються за допомогою відеозв’язку, комплексують чи думають, що вони можуть виглядати не дуже гарними та не сподобатися зовнішньо. Але насправді це не так. Камера приховує недоліки, про які знає тільки сама людина, та навпаки робить людей симпатичнішими. Коли я спілкуюся з людьми онлайн, то інколи ловлю себе на думці “Яка ж ця людина симпатична та приємна“.

Бажаю всім хороших співбесід!

Індивідуальні кар’єрні консультації для кандидатів >>

HR послуги для роботодавців >>