Yulia Shyshenko

View Original

Цінності роботодавця та цінності кандидата

Цінності — одна із частих вимог роботодавців до кандидатів. "Ми хочемо, щоб цінності кандидатів збігатися з нашими цінностями компанії" — дуже частий запит від роботодавців, коли вони починають співпрацювати з рекрутером. З мого особистого досвіду співпраці з різними роботодавцями, мушу визнати, що ті, хто ставив таку вимогу були більш відповідальним роботодавцем і я точно знала, що мої кандидати потрапляють у хороші руки. Але так буває не завжди.

Кандидати менше мають таких запитів до роботодавця. У них більше вимог щодо зарплати, умов, специфіки роботи. Але коли кандидат має високий професійний рівень, отримує по декілька запрошень на тиждень чи на ринку праці спостерігається дефіцит, то обираючи з-поміж багатьох роботодавців, кандидати теж починають задумуватися над критерієм цінностей. У більшості випадків це звучить так: "Я хочу працювати у корисному проекті й щоб роботодавець був відповідальним".

Частіше кандидати цікавляться цінностями, які вони отримають від роботодавця, ніж які вони можуть з собою принести у компанію. Насправді дуже мало кандидатів на співбесіді можуть розповісти, які із цінностей їм допомагають виконувати роботу добре. Тож, якщо ви дійсно хочете виділитися з-поміж інших кандидатів, то це та тема, над якою варто подумати.

Роботодавцям же варто пам'ятати, що цінності йдуть додатково до професіоналізму, а не замість нього. Якщо є кандидат з яким ваші цінності збігаються, але він не має відповідної освіти чи кваліфікації, то є ризик, що він не зможе виконати роботу у потрібному для вас об'ємі, не маючи відповідної кваліфікації. Особливо, якщо у роботодавця немає ресурсів на навчання.

Цей процес взаємний: роботодавці хочуть знати чи принесе кандидат у їхню компанію свою кваліфікацію та цінності, щоб добре виконувати роботу. А кандидати хочуть знати чи має потенційний роботодавець необхідні цінності та можливості, щоб забезпечити працівникам якісні умови праці та допомогти отримати професійний ріст.

Ця тема досить широка, на неї не вистачить і 100 статей, але все ж з якусь частину обговоримо. Хоча б частину про те, як за допомогою цінностей обирати хороших працівників та роботодавців.

Особисто для мене цінності — це ті особисті установки й правила, які допомагають людині прийняти правильне з її точки зору рішення у якихось складних життєвих ситуаціях.

Цінності — це те, що допомагає випрацювати певний стиль праці.

Цінності — це те, що допомагає людині рости професійно й особистісно.

У звичайному спокійному житті цінності можна і не розгледіти. Ми не задумуємося про них так само, як не задумуємося про дихання. Але коли при хворобі ніс закладений, то ми починаємо розуміти всю важливість і цінність нормального подиху. Нам починає чогось не вистачати.

Так само у складних життєвих ситуаціях нам може не вистачати цінностей, які допомагають зробити певний вибір чи вчинок.

Керівник компанії П. у період карантину вирішував зберегти робочі місця та зарплати співробітникам чи заощадити гроші. У його системі цінностей завжди вигравали гроші. "Навіщо віддавати іншим мій прибуток, краще поїду потім на відпочинок чи куплю новий автомобіль" сказав він і наступного дня він звільнив усіх співробітників, не виплативши, навіть, зарплатню за попередній місяць.


Цінності не вибіркові, а абсолютні

Дуже багато HR-ів та наймаючих менеджерів намагаються на співбесідах змоделювати такі питання, щоб з більшою ймовірністю визначити цінності кандидата. Але інколи забувають, що цінності людини абсолютні й стосуються всіх ситуацій, а не змінюються в залежності від ситуації.

HR директор О. великої міжнародної компанії збиралася через декілька місяців піти у декретну відпустку на 1 рік. Шукала собі кандидата на тимчасову заміну, щоб підписати з ним тимчасовий трудовий договір та після декрету повернутися на свою посаду. Кандидат М. був кваліфікованим, але під час співбесіди активно дізнавався чи можна отримувати зарплату “у конверті”, бо він не хоче платити податки й аліменти для дітей. Для О. було незрозуміло чому батько не бажає платити аліменти своїм же дітям. Після співбесіди О. знайшла на сторінці у соціальній мережі допис, де М. вихвалявся, як потрапив по своїй вині у ДТП і ще й виграв суд у цій справі. Оскільки інших кандидатів на той час не було О. прийняла кандидата на роботу з тимчасовим трудовим договором. Та й на співбесіді М. активно розповідав, що у нього надійні цінності, він поважає роботодавців й працює на благо компанії. Через декілька місяців О. дізналася, що М. домовився з директором-іноземцем компанії та юристами, щоб його трудовий договір був змінений на безстроковий і з назви посади прибрали приставку "виконуючий обов'язки”. Таким чином О. втратила своє місце у компанії, бо після повернення з відпустки була переведена на посаду дуже низького рівня. Пізніше М. зробив досить багато неетичних вчинків стосовно співробітників та компанії, тому за один із них його звільнили. О. відтоді зрозуміла, що цінності людини не можуть бути вибірковими.


Цінності впливають на пріоритети?


Кандидат відкриває сайт компанії й бачить там красиві картинки та текст про цінності компанії та її відповідальність. Але у реальних вчинках цінності чомусь не завжди можуть впливати на пріоритети й дії, залишаючись красивими словами на папері.

Бухгалтер Л. працювала у компанії 10 років. Компанія дуже старалася бути соціально відповідальною, організовувала благодійну допомогу дитячим будинкам та літнім людям. Кожному кандидату на співбесідах окремо і довго розповідали про всі соціальні проекти та про цінності компанії. По всьому офісу були плакати з назвами цінностей. Одного разу у Л. сильно захворів батько, якому потрібно було провести дорогу та термінову операцію на серці. Такої суми у Л. не було, тому вона звернулася до керівника компанії з проханням позичити цю суму у компані. Керівник накричав на неї при всіх співробітниках та сказав розв'язувати особисті проблеми самостійно. Л. знайшла потрібну суму на операцію у друзів, але потрібні були ще кошти на реабілітацію. Л. вирішила звільнитися, тим паче, що її давно кликали працювати в іншу компанію на більшу зарплатню. Новий керівник дізнавшись про проблему зі здоров'ям батька Л. сказав: "Ми цінуємо своїх співробітників та їхні родини. Може ми не допомагаємо так багато іншим людям, але завжди готові допомогти власним співробітникам". Після цього їй виплатили безповоротну фінансову допомогу та дозволили брати відгули у будь-який час, щоб навідувати батька, поки той у лікарні.

Це одна із найбільших помилок компаній, які бажають організувати соціальну активність заради піару, але забувають про власних співробітників.

Питати про цінності чи ні?

Як фізично дізнатися які у кандидата чи роботодавця цінності? Впевнена, що у кожного свої методи. Особисто я використовую кейсові методи з ситуаціями, які можуть виникнути у цій компанії чи з цим співробітником. Наприклад:

Якщо один із клієнтів загубить гаманець в офісі з великою сумою грошей, а ви його знайдете, як ви вчините?

Якщо штаб-квартира надасть вам розпорядження звільнити 50% співробітників компанії, то як ви будете обирати кого звільнити? Як звільнення зазвичай проходять у вас в компанії?

Ваш керівник працює в іншій країні. Ви скажете йому, що вас не буде на робочому місці, коли у вас будуть особисті справи у місті, навіть, якщо він не побачить вашої відсутності?

Якщо вас запросять на роботу у компанію, яка являється конкурентом компанії, де ви працюєте, і там активно будуть просити відомості про попередню компанію. Як ви вчините? Ви б перейшли на роботу у цю компанію, якби вам запропонували зарплату на 150% вищу, ніж ви отримуєте?


Але з такими кейсовими питаннями потрібно дуже обережно працювати:

1) Знати ситуацію на ринку праці. Якщо ви знайшли кандидата такої спеціалізації, що рідко з'являються на ринку праці, то відповідь про цінності краще оцінювати з урахуванням того, чи хочете ви ще три місяці шукати іншого кандидата. Те саме для кандидата з вакансіями. Якщо на ринку праці для вас знайшлася одна відповідна вакансія за пів року, то вирішуйте чи зможете теоретично чекати ще пів року, щоб потрібна компанія з'явилася знову. Бувають випадки, що цінності можуть не збігатися ідеально, але люди чудово працюють разом.

Я знаю роботодавців, які прямо говорили — цінності для них важливі й вони готові шукати хоч рік, аби цей кандидат мав не тільки кваліфікацію, але й схожі цінності.

А були й компанії, які надавали список із 20 цінностей, а потім самі ж обирали кандидата, який не має жодної із них.

2) Завжди оцінювати в сукупності факторів, а не виривати тільки якусь частину із контексту.

3) Моделювати декілька кейсів, щоб зрозуміти як буде діяти кандидат чи роботодавець у подібних реальних ситуаціях.

4) Готуватися до таких інтерв'ю заздалегідь. Є цілий напрямок і ви можете про це почитати, який називається "values-based interview".

Так от для роботодавця найголовніше зробити такі тестові інтерв'ю зі співробітниками, які вже працюють у компанії. Тобто з людьми, яких ви вже знаєте і цінності яких розумієте. Організуйте таку собі фокус-групу з різних співробітників, щоб ви перевірити раціональність питань та їхню допомогу у визначенні цінностей людини.

Для кандидатів також варто заздалегідь знайти списки питань. Їх дуже багато у мережі. Та попрактикуватися з консультантом чи з кимось із друзів чи рідних. Особливо, якщо ваша співбесіда з іноземною компанією. Дуже часто великі міжнародні компанії більшу увагу на співбесідах приділяють цінностям, ніж кваліфікації. Коментують вони це так: у нас свій великий навчальний центр і ми допомагаємо отримувати необхідну кваліфікацію новим співробітникам, а от змінити погляди людини, її життєві орієнтири та цінності дуже важко.


Як оцінюють наші цінності інші люди?


Цей пункт найважливіший, якщо говорити у контексті пошуку роботи та співробітників. Бо тут мало знати та мати свої цінності. Тут важливо вміти їх розпізнати в іншій людині та організації.

Це окреме мистецтво, яке потрібно освоювати не тільки рекрутерам і наймаючим менеджерам, але й усім людям, щоб краще взаємодіяти з потрібними людьми у суспільстві. У світі дуже багато людей і все одно у кожного з нас існують критерії, як ми обираємо людей для роботи, шлюбу, дружби — тож цінності можуть стати основою або додатком, щоб зробити більш виважене рішення.

Алгоритми роботи з цінностями для роботодавців та кандидатів:

1) Вчіться дізнаватися про свої власні цінності
2) Вчіться розповідати та інформувати про них правильно
3) Вчіться розпізнавати їх в інших людях та організаціях
4) Вчіться працювати з власними цінностями, відточувати їх, та правильно використовувати для якісної організації власного життя.

Бажаю всім знаходити людей з подібними цінностями! Пам'ятайте, що дуже часто подібне притягує подібне.

Індивідуальні кар’єрні консультації для кандидатів >>

HR послуги для роботодавців >>