"Red flags" при пошуку роботи й працівників
Red flag (idiom), a metaphor for something signalling a problem
При роботі з іноземними компаніями часто зустрічається цей вираз. У бізнесі він означає, що існують певні тривожні сигнали, чому співробітництво чи задача можуть бути не виконані. Це вказує на додаткові ризики, до яких варто уважніше придивитися.
У процесі підбору персоналу рекрутери часто чують таке від роботодавців, які намагаються попередити свої ризики від найму непідходящого кандидата.
У процесі пошуку роботи кандидати теж стараються уважно вивчати компанію, знаходити плюси та мінуси й оцінювати власні ризики.
Чесно скажу, що роботодавці справляються з цією задачею набагато краще. Можливо через те, що вони діють беземоційно та звикли оцінювати ризики у всіх бізнес-процесах.
Кандидати ж часто приймають емоційні рішення. Закривають очі на red flags або ж і зовсім не вміють їх побачити.
Найпоширеніші red flags роботодавців нижче. Хоча рекомендую роботодавцям й кандидатам складати свій власний список до початку пошуку працівників чи роботи.
Нагадаю, що це не причини чому кандидата можуть не прийняти на роботу. На фінальне рішення роботодавця має вплив ситуація на ринку праці, інші кандидати, інші професійні якості кандидата, ситуація всередині компанії тощо. Для кандидата важливо знати ці тривоги роботодавців, щоб мати змогу діяти відповідно та на випередження.
Цей список я склала на основі досвіду роботи з роботодавцями. Він не є вичерпним та не стосується всіх роботодавців.
1) Роботодавець може не відмовити кандидату у співбесіді, але зверне увагу, якщо кандидат часто змінював місця роботи. Звісно, роботодавець, який працює на певному ринку праці знає це нормально чи ні для певних професій. Але кандидату варто бути уважним та правильно організовувати структуру резюме, щоб знизити ризики та сумніви роботодавців.
2) Не збігаються цінності. Для багатьох роботодавців різниця у цінностях є причиною не запросити кандидата на роботу, навіть, якщо його кваліфікація на високому рівні. Тому кандидатам варто готуватися до співбесід та розуміти, які з питань є ключовими для роботодавця.
3) Кандидат готовий вийти на роботу за 1 день. Якщо кандидат вже не працює, то це нікого не здивує. Але, якщо кандидат не погоджується відпрацювати хоча б 2 тижні на попередній роботі та якісно передати справи, то для роботодавця це знак, що з ними кандидат може вчинити так само. Особливо будьте уважними при працевлаштуванні у країни Європи та Америки, де нормально відпрацювати й 3 місяці. Пояснюйте окремо, що в Україні таке законодавство і можна звільнитися за 2 тижні.
4) Кандидат готовий змінити роботу, якщо йому запропонують трохи більшу зарплату. Якщо ми говоримо про IT сферу, то там зараз дуже важко і дорого шукати працівників. Тому компанії намагаються спрогнозувати ризики та пересвідчитися, що кандидат буде працювати у них довго та інші компанії не зможуть його переманити. Якщо попередній раз ви змінили роботу заради незначного підвищення зарплати, то можливо є сенс не акцентувати на цьому увагу на співбесіді. Взагалі з причинами звільнення з попередніх місць роботи працюйте дуже уважно при підготовці до співбесіди.
5) Кандидат ухиляється від рекомендацій з попередніх місць роботи. Сама по собі готовність кандидата надати рекомендації з попередніх місць роботи є чудовим знаком, що там було все добре. Далі йде формальність. Інколи бувають випадки, що роботодавець навіть не телефонує нікому.
6) Збої в комунікації. Ніхто не буде чіплятися до дрібних помилок, які роблять люди під час стресового процесу пошуку роботи. Це буває з усіма й це нормально. Але якщо кандидат робить комунікаційні помилки на кожному кроці, то їхня сукупність може привести роботодавця до роздумів. Особливо, якщо кандидат є представником професії, де потрібні вміння користуватися телефоном, електронною поштою, месенджерами та взагалі де він повинен вміти спілкуватися з людьми.
Варто зауважити, що роботодавці оцінюють ризики в сукупності. Тобто вони будуть чекати, поки набереться декілька red flags, щоб пересвідчитися і тільки потім відмовити кандидату. Якщо ж роботодавець чіпляється до дрібниць, то це вже red flag для кандидата.
При підготовці до працевлаштування постарайтеся спрогнозувати що саме може бути червоним прапорцем для роботодавця вашої мрії. Ви й підготуєтеся краще і ризики знизите.
Тепер, список деяких тривожних знаків для кандидатів. Знову нагадую, що оцінювати їх краще в сукупності. У кандидата більше шансів помилитися та неправильно відреагувати, ніж у роботодавців. Бо роботодавці постійно займаються пошуком працівників. У них більше кандидатів, щоб на загальному фоні побачити, хто сильно відрізняється.
Тому я й рекомендую кандидатам, навіть, які не шукають роботу, бувати хоча б інколи на співбесідах. Ви тренуєтеся не тільки проходити співбесіди та правильно представляти свій професіоналізм роботодавцям, але й вчитеся бачити тривожні знаки й оцінювати роботодавців.
1) Неадекватний опис вакансії чи дивне повідомлення з пропозицією розглянути вакансії. Якщо кандидатам прощають помилки в резюме та супроводжувальному листі, бо він професіонал у своїй роботі, а не в пошуку роботи. То роботодавець має інструменти для організації професійного процесу рекрутингу. Завжди кажу, що неадекватний роботодавець сам себе видає та пише такі ж неадекватні описи вакансій. Якщо ви використовуєте мої поради й переглядаєте періодично вакансії, то з часом ви навчитеся відрізняти хороших роботодавців від поганих тільки за описом вакансії.
2) Роботодавець телефонує у неадекватний час та/або не каже назву компанії. Професійна компанія виконує всі правила ділового етикету. Хоча бувають і форс-мажори чи робота з іншого часового поясу. Тому тут оцінюйте в сукупності. Назву компанії можуть не сказати у випадку, якщо співробітник не знає, що йому шукають заміну. Хоча перед самою співбесідою більшість компаній скажуть назву.
3) Неорганізованість. Численні перенесення зустрічей, запізнення, відсутність підготовки, відсутність відповідей на організаційні питання, відсутність заброньованої переговорної кімнати тощо. Але знову ж, у бізнесі буває все, тому ставте питання та спостерігайте.
4) Забагато секретів. У кожному бізнесі є конфіденційна інформація. Але якщо кандидату не розповідають взагалі нічого, а співбесіда проходить у формі допиту, то тут варто задуматися. Кандидат має право отримати інформацію, щоб визначити чи варто йти працювати саме у цю компанію.
5) Забагато обіцянок й лестощів. Зазвичай це роблять власники бізнесу. На співбесіді обіцяють золоті гори, а потім не виконують нічого. Тому не втрачайте голову й перевіряйте всю інформацію. Не забувайте, що на фінансові домовленості має бути складений відповідний договір. Цим вища сума обіцянки, тим серйознішим має бути договір.
6) Невідповідність реклами та стилю життя бізнесу рівню доходів працівників. Якщо у компанії розповідають, які вони круті й класні, а потім пропонують мінімальну зарплату і ту в конверті, щоб не платити податки, то подумайте чи дійсно це хороша компанія. Якщо власник купається у розкоші, а працівники зводять кінці з кінцями, то з вами буде так само. Дізнавайтеся на співбесіді звідки компанія бере гроші, чи етичний у них бізнес, чи добре у них ставляться до працівників, чи є професійний ріст, чи отримують працівники частину прибутку компанії, чому працівник може звільнитися тощо.
Сподіваюся, що ці списки допоможуть кращим роботодавцям та професіоналам знайти один одного, правильно та справедливо оцінюючи взаємні ризики. Ще бажаю, щоб кожна сторона з повагою ставилася до пересторог іншої та робила все можливе від себе для спростування тривог й сумнівів.
Індивідуальні кар’єрні консультації для кандидатів >>
HR послуги для роботодавців >>
Картинка із сайту gq.com зі статті про перше побачення. Може комусь буде корисно і це :) - https://www.gq.com/story/first-date-red-flags