Yulia Shyshenko

View Original

ACHIEVEMENTS та OVERACHIEVEMENTS для РЕЗЮМЕ

Багато кандидатів кажуть одну спільну фразу “У мене немає досягнень“. Проблема не у тому, що людина не має досягнень на роботі, а у тому, що вона їх не пам’ятає та не фіксує ніде. А відтак досягнення можна згадати у процесі роботи над резюме й кандидат стає впевненішим, більше цінує свій шлях та краще формує відповіді на співбесідах.

Досить швидко я зрозуміла, що резюме - це ідеальне місце для фіксації досягнень. Це простий документ. На відміну від публічного LinkedIn доступний лише власнику файлу. Його можна за потреби відредагувати та швидко підготувати для комунікації з роботодавцями.

Декілька років тому на ринку праці, особливо у США та ЄС, стало популярним слово Overachievements - що загалом означає, що людина працює краще, ніж потрібно було та досягла більшого, ніж від неї очікували.

Для роботодавців стає замало, коли людина просто добре виконує свою роботу та досягає лише поставлених задач.

Як HR я з популяризацією таких методів не зовсім погоджуюся, бо ж є ряд професій, де досягнення та наддосягнення досить часто недоступні через сам процес роботи. Наприклад, бухгалтеру потрібно здати звіти та вчасно. Тут немає великого вибору та бухгалтер не може покинути рутинну роботу, яка йому може й не подобається, й займатися чимось іншим.

Проте, роботодавці можуть використовувати досягнення як метод порівняння та вибору найкращого кандидата на посаду.

Якщо наш бухгалтер вчасно здає звіти, а на співбесіду приходить інший кандидат-бухгалтер, який часто пропускає строки, то тут навіть без наддосягнень можна побачити різницю у способі виконання роботи. Далі вже роботодавець буде вирішувати хто з кандидатів йому підійде більше.

Отже, для вас як для кандидата наявність досягнень, повинно використовуватися як спосіб показати новому роботодавцю, що ви кандидат, який має потрібну їм кваліфікацію, мотивацію, розуміння процесу, розуміння бізнесу, знання, навички та релевантність.

Досягнення - це те, що буде якісно відрізняти вас від інших кандидатів.

Якщо ви теж професіонал, який щодня працює, працює добре, працює дуже і дуже добре, але все одно не пам’ятає своїх досягнень, тоді почніть виконувати прості кроки та вже незабаром у вас буде якісний список, який захочеться наповнювати.

  • Заплануйте собі час на роздуми про досягнення, навіть, якщо це 5 хв на тиждень

  • Відкрийте своє резюме, навіть, якщо це старий та не оновлений файл, і допишіть туди новий розділ “Achievements“

  • Наповнюйте цей розділ щотижня 1 новим рядком

  • У вас не буде іншого виходу, крім того, щоб дійсно проаналізувати свій тиждень та зосередити свою увагу на чомусь цікавому та незвичному

  • Не шукайте нереалістичних чи неймовірних речей. Просте речення як “Підготував звіт, який допоміг колегам краще проаналізувати показники продажів“ теж підійде. Бо якщо ви самі знецінюєте свої щоденні зусилля, то з великими та неймовірними досягненнями може статися таке саме.

  • Раз на декілька місяців аналізуйте список. Переносьте в інші розділи те, що є звичайними обов'язками чи навичками. Об’єднуйте однотипні задачі. Міняйте пріоритетність.

  • Розмовляйте з іншими людьми та цікавтеся їхньою роботою та досягненнями. Ви маєте розуміти різницю між колегами по ринку праці. Для цього ідеально підійде LinkedIn, де ви можете знайомитися з колегами з інших компаній, країн чи ринків. Те, що для вас звична справа може бути не таким звичним в інших умовах.

  • Якщо ви активний користувач LinkedIn та публікуєте власні дописи, можете інколи ділитися й досягненнями та обговорювати їх, щоб давати власний приклад та розуміти ринок краще. Звісно тут не йдеться про конфіденційні речі.

На таку практику краще виділити мінімум декілька місяців, а краще й 1 рік. І потім, коли ви з легкістю зможете сформулювати досягнення, можна буде переходити до наддосягнень.

Тобто після того, як ви бачитимете перед собою список досягнень, можна буде виділити й те, що зроблено надзвичайного, наприклад:

  • розроблена система чи програма, якої раніше у компанії не було

  • розв'язана проблема, яку більше ніхто з ваших колег вирішити не зміг

  • застосовані знання чи методики з інших галузей та професій, щоб знайти унікальне рішення

  • передача та поширення знань іншим колегам у компанії

  • зроблений більший обсяг роботи, ніж потрібно було і це привело до позитивного впливу на бізнес

  • знайдене нестандартне рішення, яке суттєво заощадило час чи кошти компанії і тд.

Наддосягнення не потрібно виділяти в окремий розділ, але вони мають бути у пріоритеті, тобто десь не на 3-й сторінці вашого резюме.

На співбесіді не завжди прямо запитають про це. Але можуть бути питання, де ви з легкістю та певністю зможете відповісти на питання:

  • Чим ви пишаєтеся?

  • Яку роботу ви зробили особливо добре?

  • Які складнощі виникли та як ви їх подолали в ось цьому проекті?

Варіантів комбінацій питань на співбесіді можуть бути мільйони, але працюючи всього лише з одним списком, ви зможете знайти якісну відповідь на більшість з них.


Бажаю вам завжди знати свої досягнення!

Індивідуальні кар’єрні консультації для кандидатів >>

HR послуги для роботодавців >>

Photo by Giorgio Trovato on Unsplash