Yulia Shyshenko

View Original

про ATS роботодавців для КАНДИДАТІВ - частина 2

Розуміючи з першої статті задачу ATS (Applicant Tracking System), нам буде простіше розібратися з питанням: “Чи може все ж ATS система автоматично перевіряти резюме кандидата та відмовляти йому без втручання людини-рекрутера?“

Отже, ATS потрібні роботодавцям для:

  • організації процесу рекрутингу

  • зберігання даних про кандидатів

  • внутрішньої взаємодії у компанії (наприклад, з наймаючими менеджерами чи з іншими рекрутерами)

  • аналітики

  • спілкування з кандидатами (наприклад, кандидату, якого не запросили на співбесіду можуть надіслати лист-відмову).

Мабуть, висловлю думку всіх рекрутерів на планеті, що кожному з нас хотілося б ще й мати чарівну кнопку у тій самій системі, яка з десятків, сотень чи тисяч кандидатів, які подалися на вакансію, сама обрала б найкращого з них.

Деякі компанії намагаються дійсно додати таку кнопку в ATS. Моя суб’єктивна думка - з метою продати цю систему дорожче. Як кажуть - нова фіча.

Рекрутерам така чарівна кнопка заощадила б місяці роботи і зусиль на перевірку та вичитування сотень та тисяч резюме. Буває, що рекрутер за день може прочитати 200 - 300 резюме. І повірте, всі хотіли б цей процес автоматизувати, спростити і піти пити каву з колегами. Але натомість рекрутери одні з найзавантаженіших людей у вашій компанії.

Для кандидата важливе знання про те, що кнопка автоматичної перевірки резюме, якщо і додана до певних ATS, то:

  • вона не є причиною чому компанія взагалі користується ATS

  • вона працює набагато примітивніше, ніж ви думаєте

  • вона є скоріше експериментом у деяких компаніях.

Потім прочитаєте першу частину цієї статті, якщо досі цього не зробили.

Фільтри

Скоріше всього ця функція якщо і працює у деяких компаніях, то розроблена у вигляді примітивних фільтрів, якими ви щодня користуєтеся на звичайних сайтах. Наприклад, коли щось купуєте в інтернет-магазинах.

Уявіть ви отримали на свою відкриту вакансію 1000 резюме від кандидатів. Для роботодавця важлива присутність кандидата у Канаді. Також компанія не має ресурсів, щоб оплатити візу та релокацію кандидата. Компанія не може запросити на співбесіди всіх 1000 кандидатів. Всі резюме потрібно якось категоризувати. Вручну рекрутери не будуть переглядати всі 1000 резюме, бо можна зменшити цю кількість, наприклад, за допомогою фільтра з Локацією.

У результаті застосування фільтра за візою та локацією залишилося 200 резюме, що вже менше за обсягом роботи. Тобто всі кандидати, які вказали у локації інші країні та вказали, що їм потрібна віза для роботи в Канаді, дійсно можуть отримати автоматично однаковий лист, який надішле їм система у результаті подібного фільтру.

Ці фільтри та стратегії можуть бути іншими. Я привела всього один випадок для прикладу.

Хоча скажу вам відверто, що ймовірніше рекрутери все ж будуть дивитися всі резюме вручну. Бо ж є великий ризик, що кандидат, коли заповнював свої дані, помилився. Більшість професійних рекрутерів розуміють фактор помилки зі сторони кандидата і не ризикують. Так, це займає більше часу, але якість того варта.

Тому вам як кандидату варто розуміти цю систему і не боятися ATS, а слідкувати за правильністю заповнення кожного обов’язкового та ключового рядка при подачі на вакансію. Необов’язкові пункти дійсно можна пропускати. А от обов’язкові перевіряйте двічі, бо ж вони потім можуть спрацювати проти вас.

Якісна підготовка, уважність та стратегія пошуку роботи підвищать шанси пройти подібні фільтри.

Пошук за ключовими словами

Ще одна функція, яка може бути додана до ATS. Або це до речі може бути й окрема програма, яка синхронізована з ATS. Але кандидату не варто вважати, що ATS і пошук за ключовими словами - це одне і те саме.

Аналіз резюме за ключовими словами варто робити тільки в сукупності з вакансією. Ну бо ж з чимось порівнювати потрібно. Тому сайти для кандидатів з перевірки резюме, які видають аналіз наскільки хорошим є ваше резюме та пишуть список рекомендацій, насправді перевіряють його за іншими критеріями. Бо ж вакансії самої у них немає. Тому там перевіряється:

  • загальний вигляд документа

  • наявність обов’язкових слів для будь-якого резюме

  • наявність обов’язкових розділів і тд.

Для більшості кандидатів така перевірка є корисною, бо ж навіть загальних помилок у резюме дуже багато.

Тому як альтернатива кар’єрному консультанту ви дійсно можете завантажити своє резюме в одну з таких програм та дізнатися що варто вдосконалити. Але не варто сподіватися, що позитивний висновок про резюме у такій загальній програмі без прив’язки до вакансій роботодавців, дійсно означатиме, що з резюме все ок.

Програми, які використовують роботодавці з прив’язкою до своїх вакансій, працюють за методом який ви бачили у LinkedIn.

Впевнена, що картинка нижче багатьом знайома.

Коли ви шукаєте у LinkedIn вакансії, то під текстом з описом вакансії, ви бачите розділ про навички, які відповідають і які не відповідають вашому профілю.

Якщо натиснути кнопку Показати деталі, то можна переглянути більше навичок.

Насправді це крута система і працює вона майже ідеально на будь-якій платформі. LinkedIn чи додаткова кнопка у ATS роботодавця - це звичайний метод відповідності (matching) ключових слів з двох джерел: вакансії та резюме. Можливо я описую технічний процес занадто просто, але мені тут головне донести суть для кандидатів.

І працювало б воно далі технічно добре, аби не одна маленька проблема - людський фактор.

Річ у тому, що кандидати зазвичай сумніваються, що правильно склали своє резюме (чи профіль LinkedIn) і написали там правильні слова. Дуже часто кандидати під час пошуку роботи використовують:

  • застарілі резюме

  • застарілу термінологію зі своєї професії

  • внутрішню термінологію тільки певних компаній чи сфер

  • взагалі не знають про певні слова чи терміни

  • забувають, пропускають, не вважають за потрібне це писати

  • мають інший фокус уваги і тд.

Все це дуже сильно знижує якість цього взаємного matching-у. Та ви можете бачити це і в LinkedIn, коли під профіль програміста система може запропонувати вакансію маркетолога. Нерелевантні вакансії постійно з’являються у пошуку, хоча LinkedIn роками вдосконалює цей алгоритм. Тепер ви знаєте, що справа не в алгоритмах, а в людях.

Звісно кандидат може взяти потрібну йому вакансію і додати всі слова з цієї вакансії у своє резюме. Правда це йому мало чим допоможе, бо загальний стан резюме та кваліфікація кандидата при цьому добре, якщо не погіршиться. Часто це називають адаптацією, але робити цю адаптацію варто мінімально, стратегічно і тільки після якісного опрацювання резюме вцілому.

Кар’єрний консультант, коли допомагає вам написати резюме, орієнтується не на одну вакансію, а роками детально досліджує ринок та вимоги роботодавців, щоб розуміти які з ключових слів обов’язково повинні бути у резюме кандидата певної професії та з певних сфер. Плюс може мати досвід рекрутингу, що значно доповнює ці знання.

Рекрутери та роботодавці знають про проблеми з matching-ом. Рекрутери це відчувають щодня, коли намагаються знайти кандидатів у LinkedIn. Бо при пошуку у своїй рекрутерській системі вони вносять так само ключові слова і система видає їм профілі зі словами, які містяться у ваших профілях LinkedIn.

Ось чому майже у кожній статті та дописі прошу кандидатів - оновлюйте свої резюме та особливо профілі LinkedIn, якщо хочете, щоб вас знаходили. От тому коригуючи профіль ми дійсно можемо впливати на якість та кількість запрошень, які вам надходять у LinkedIn від роботодавців.

Враховуйте взаємний matching.

Висновки

Компанії закономірно бажають якомога сильніше автоматизувати рекрутинг і процес аналізу резюме кандидатів. Проте потрібно розробити ще багато технічних рішень, які мінімізують ризики та людський фактор.

А поки цього не зробили, то функції автоматизованих перевірок резюме без втручання людини, будуть досить ризикованими і професійні рекрутери все одно будуть використовувати свій власний ресурс та здібності для перевірки ваших резюме.

Бо ж людина, на відміну від машини, може прочитати у резюме кандидата те, що він пропустив і навіть не написав.

Розумію, що кандидату може бути образливо отримувати відмови від роботодавців без чіткого розуміння причини. Але не варто списувати все тільки на автоматизовану перевірку.

Кандидатам у будь-якому разі варто якісно та уважно готуватися до пошуку роботи чи змін у кар’єрі. Якість вашої підготовки не повинна залежати від того, хто чи що перевірятиме ваше резюме.

Написання та подача резюме роботодавцю - це не все і потім на співбесідах його все одно будуть читати наймаючі менеджери, а вам потрібно буде добре пройти ці співбесіди.

Бажаю вам успіху!

Індивідуальні кар’єрні консультації для кандидатів >>

HR послуги для роботодавців >>

Photo by Michał Bożek on Unsplash